X

6-9 Ay

Beslenme
6-9 ay arası bebek beslenmesinde bebeğinizin süt ihtiyacını karşılamak için anne sütü veriyorsanız mutlaka devam etmelisiniz. 6. Aydan sonra bebeğinizin günlük süt ihtiyacı en az 500 ml'dir. Anne sütü yok veya yetersiz ise bebeğin süt ihtiyacını karşılamak için Devam Sütü kullanmanız önerilir. 6. aydan sonra bebeğinizin beslenmesinde biraz daha farklılıklar yapılmalıdır. Çünkü artık bebek ilk 6 ayına göre daha hareketlidir. Daha farklı sesler çıkarmaya, diş çıkarmaya, emeklemeye başlar. Bu sebeple, bebeği daha uzun tok kalmasını sağlayacak, besin değeri yüksek gıdalarla beslemek gerekmektedir. En sık yapılan hatalardan biri çocuğu yemek suyu ile beslemektir. Hiçbir besleyici değeri olmayan bu beslenme biçimi uygulanmamalıdır.

6-12. aylar arası bebeklerin demir gereksinimleri artar. Bu nedenle verilen ek gıdaların demir içeriğinin yüksek olmasına özen göstermek gerekmektedir. Demir açısından zengin gıdalar, kırmızı et, yumurta sarısı, yeşil yapraklı sebzeler, pekmez ve tahıllardır.

Büyüme
Ek Gıda
6. aydan sonra bebeğinize kahvaltı vermeye başlayabilirsiniz. Yumurta bu aylarda başlanabilecek. ¼ oranında katı haşlanmış yumurta artırmanız önerilir. 8 aylık bir bebek tam bir yumurta sarısını yiyebilir. 12.aydan önce yumurta beyazı vermemelisiniz.

Web sitemizde bulunan ‘Lezzetli tarifler’ kısmından farklı kahvaltı, çorba, muhallebi tariflerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca bebeğinizin ayına uygun ek gıdalardan da kullanabilirsiniz.